Nieuws
28
NWO-oproep voor onderzoek microbioomtoepassingen
Doel van deze oproep is het stimuleren van onderzoek naar en de ontwikkeling van innovatieve toepassingen van microbiomen in sectoren als de landbouw, veehouderij, voedselproductie en de gezondheidzorg. De oproep maakt onderdeel uit van het programma Holomicrobioom, dat wordt gefinancierd in het kader van het Nationaal Groeifonds (NGF).
Aanvragen kunnen worden ingediend door een consortium dat bestaat uit minimaal een hoofdaanvrager, medeaanvrager, en twee cofinanciers. Bij de Flagship-projecten moeten verder minimaal twee verschillende onderzoeksinstituten betrokken zijn. Samenwerkingspartners zijn niet verplicht, maar kunnen deel uitmaken van het consortium.
Als hoofdaanvrager mogen optreden: onderzoekers die in vaste dienst zijn (en dus een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd hebben) of een tenure track-overeenkomst hebben bij één van de onderstaande onderzoeksorganisaties:
- universiteiten en hogescholen in het Koninkrijk der Nederlanden;
- universitaire medische centra;
- TO2 Instituten;
- KNAW- en NWO-instituten;
- het Nederlands Kanker Instituut;
- het Max Planck Instituut voor Psycholinguïstiek te Nijmegen;
- NCB Naturalis;
- Advanced Research Centre for NanoLithography (ARCNL);
- Prinses Máxima Centrum.
Binnen deze oproep is sprake van twee categorieën waarvoor subsidie aangevraagd kan worden:
- Flagship-projecten (Categorie 1): doel van deze projecten is het verkrijgen van meer funderend systeembegrip van complexe microbiomen in uiteenlopende domeinen om de effecten van microbioomproducten te begrijpen, voorspellen en sturen. Van Flagship-projecten wordt verwacht dat zij één van de onderstaande vier uitdagingen (challenges) als primaire challenge adresseren en een duidelijke bijdrage leveren aan het oplossen ervan:
- Challenge 1 betreft het vertalen van typische microbioomgegevens over samenstelling (metagenomen, metabolomen, etc.) naar functionele interpretaties;
- Challenge 2 betreft de behoefte aan mechanisme-geïnformeerde functionele signaturen die dynamische microbioom-toestanden vastleggen en meetbare, interpreteerbare en regulator-klare indicatoren van ecosysteemprestaties bieden;
- Challenge 3 gaat over de geschiktheid van modelsystemen om bevindingen te valideren en te vertalen en om causaliteit vast te stellen. Welk niveau van complexiteit, throughput en detail is vereist voor welk doel?
- Challenge 4 heeft betrekking op het ontwerpen van interventiestrategieën voor gewenste microbioom-functionaliteiten. Hoe kunnen we de samenstelling en functie van microbiomen sturen?
- Use Case-projecten (Categorie 2): doel van deze projecten is het versnellen van microbioomgerelateerde innovaties richting markttoepassing in de domeinen mens, dier, plant, water en bodem. Projecten moeten een bijdrage gaan leveren aan de volgende microbioomgerichte producten:
- microbioomgerichte producten als (aanvullende) alternatieven voor bemesting en pesticiden. Deze te ontwikkelen en potentiële alternatieven dragen bij aan een verbeterde bodem- en voedselkwaliteit, verhoogde kwaliteit van het oppervlaktewater en verminderde uitstoot van broeikasgassen zoals CO2 en NO2 in de keten;
- microbioomgerichte producten voor circulariteit, valorisatie van reststromen, sanering en waterzuivering & vervuiling. Deze te ontwikkelen en potentiële producten dragen bij aan slim hergebruik van stromen door boeren waardoor de bodem verbetert en de waterkwaliteit minder onder druk komt te staan;
- microbioomgerichte producten die bijdragen aan de gezondheid van landbouwdieren (vee). Deze te ontwikkelen en potentiële producten (feed, feed additieven en therapieën dragen bij aan lagere (economische en/of maatschappelijke) kosten bij veehouders in vergelijking met bestaande alternatieven, en hogere opbrengsten als gevolg van het feit dat het vee (langer) gezonder blijft;
- microbioomgerichte producten die bijdragen aan de gezondheid van mensen. Deze te ontwikkelen en potentiële producten (voedsel, medische voeding, supplementen en therapieën) dragen bij aan lagere ziektekosten en een verminderde druk op de samenleving door factoren die te maken hebben met een ongezonde populatie.
Voor Use Case-projecten geldt dat innovaties die ondersteunend en aanpalend zijn aan het creëren van genoemde microbioomgerichte producten ook relevant zijn. Hierbij kan gedachten worden aan diagnostieke tools die data verzamelen, medical devices of technologieën die toegepast kunnen worden in bepaalde diensten.
Voor de oproep is € 26 miljoen beschikbaar (€ 13 miljoen voor Categorie 1 en € 13 miljoen voor Categorie 2). Voor Flagship-projecten bedraagt de subsidie maximaal 85% van de subsidiabele kosten en minimaal € 1,5 miljoen en maximaal € 3,25 miljoen per project met een maximale looptijd van 60 maanden. Voor Use Case-projecten bedraagt de subsidie maximaal 70% van de subsidiabele kosten en minimaal € 500.000 en maximaal € 1,5 miljoen per project met een maximale looptijd van 36 maanden.
In deze oproep ondersteunt NWO de vorming van consortia door het organiseren van een voor hoofdaanvragers verplichte matchmakingbijeenkomst op 30 juni 2026. Aanvragen kunnen worden ingediend via ISAAC, het digitale aanvraag- en rapportagesysteem van NWO. De deadlines zijn: 25 juni 2026 (aanmelding matchmaking) en 27 oktober 2026 (aanvragen).
Terug naar overzichtContactgegevens
InnoFunding B.V.
Nieuwe Gracht 7
2011 NB Haarlem
Mail: info@innofunding.nl
