Nieuws
16
VNG wil minder kleine specifieke uitkeringen
Daarom vraagt de VNG de minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) via een consultatiereactie om de regels voor deze uitkeringen aan te passen. Het betreft een reactie op de in augustus van dit jaar geopende internetconsultatie grensbedrag verzameluitkering.
Om de administratieve lasten te beperken, bestaat de verzameluitkering. Hierbij worden kleinere uitkeringen van een ministerie samengebracht. Onder een bepaald drempelbedrag moeten specifieke uitkeringen oftewel SPUK's in beginsel via zo'n verzameluitkering worden verstrekt. Die grens lag oorspronkelijk op € 10 miljoen, maar is in 2025 tijdelijk verlaagd naar € 1 miljoen. Daardoor kunnen ministeries gemakkelijker kleine specifieke uitkeringen afzonderlijk verstrekken.
'Grens moet weer naar € 10 miljoen'
De verlaging was bedoeld als tijdelijke maatregel, omdat de verzameluitkering volgens de planning in 2027 zou verdwijnen bij een wijziging van de Financiële-verhoudingswet. Die wetswijziging is uitgesteld. Het kabinet wil daarom de lagere grens tot 1 januari 2028 laten gelden. De VNG ziet dit als een verkeerd signaal, omdat het haaks staat op het verminderen van het aantal specifieke uitkeringen. Daarom vraagt de VNG om het drempelbedrag weer te verhogen tot de oude grens van 10 miljoen.
Zo worden vakdepartementen gestimuleerd om te kiezen voor bekostiging via het vrij besteedbare gemeentefonds. Het gaat om aanzienlijke aantallen. In 2025 waren er 74 specifieke uitkeringen met een totale omvang van minder dan € 10 miljoen. Daarvan waren er 39 kleiner dan € 1 miljoen. Ook vraagt de VNG in haar consultatiereactie om duidelijkheid over de regels voor kleine specifieke uitkeringen vanaf 2028, wanneer de gewijzigde Financiële-verhoudingswet mogelijk in werking treedt.
VNG reageert ook op wijzigingen BBV
De consultatie gaat ook over het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV), met regels voor gemeentelijke begrotingen en jaarrekeningen. De VNG steunt de meeste wijzigingen, maar wil dat gemeenteraden binnen begrotingsprogramma's onderscheid kunnen blijven maken tussen inkomsten en uitgaven voor prioriteiten en overige activiteiten. Dat geeft de raad namelijk meer inzicht. Ook vraagt de VNG de begrotingspost 'onvoorzien' op nul te stellen, omdat die nauwelijks wordt gebruikt en het begrotingsinzicht belemmert.
Ten slotte steunt de VNG het voorstel om gemeenten hun eigen afschrijvingstermijnen te laten gebruiken voor bijdragen aan investeringen van anderen, bijvoorbeeld het Rijk. Dit kan gevolgen hebben voor begrotingen. Daarom vraagt de VNG het ministerie gemeenten tijdig te informeren. De wijzigingen gelden vanaf begrotingsjaar 2028.
Meer informatie
Kijk voor meer informatie – inclusief de volledige consultatiereactie van de VNG – op: https://vng.nl/nieuws/vng-wil-minder-kleine-specifieke-uitkeringen
Contactgegevens
InnoFunding B.V.
Nieuwe Gracht 7
2011 NB Haarlem
Mail: info@innofunding.nl
