Nieuws

okt
16

Veel meer subsidie voor zij-instromers in het onderwijs

In het coalitieakkoord is opgenomen dat het lerarentekort wordt tegengegaan door het aantrekkelijker te maken om later in je carrière leraar te worden als zij-instromer, op basis van plannen uit de sector. De verhoging van het subsidiebedrag per zij-instromer draagt bij aan het verminderen van het lerarentekort. Voor de intensivering van zij-instroom is in de verdeling van de financiële envelop voor het onderwijs per 2027 € 79 miljoen extra opgenomen en vanaf 2028 € 88 miljoen extra bovenop het bestaande subsidieplafond van € 57,5 miljoen.

Door de verhoging van het subsidiebedrag per zij-instromer is het voor schoolbesturen mogelijk om zij-instromers een korte periode bovenformatief aan te stellen in de vorm van een dubbele bezetting. Daarnaast is het belangrijk dat zij-instromers tijd en ruimte krijgen om het scholingstraject te doorlopen. Het versneld doorlopen van een opleidingstraject vraagt veel van een zij-instromer. Zij-instromers die geen betaald studieverlof krijgen gaan er hierdoor in salaris vaak op achteruit, omdat zij een kleinere aanstelling hebben dan voorheen. Dit is een drempel voor potentiële zij-instromers om over te stappen naar het onderwijs. Door deze intensivering worden schoolbesturen gestimuleerd om zij-instromers betaald studieverlof te geven.

Het subsidiebedrag per zij-instromer in het primair onderwijs en het voortgezet onderwijs wordt verhoogd van € 25.000 naar € 60.000. Voor zij-instromers in het middelbaar beroepsonderwijs wordt het subsidiebedrag verhoogd van € 25.000 naar € 40.000. Verder zijn dus ook de plafonds voor 2027 en 2028 verhoogd. Voor 2027 is het plafond verhoogd van € 57,5 miljoen naar € 136,5 miljoen en voor 2028 naar € 145,4 miljoen.

Terug naar overzicht