Nieuws

okt
12

Subsidie IPS-trajecten gemeentelijke doelgroep verlengd

Het doel van deze subsidieregeling is om door middel van subsidie de inzet van IPS-trajecten voor de gemeentelijke doelgroep te bevorderen. De trajecten zijn erop gericht de arbeidsparticipatie van mensen met psychische aandoeningen te vergroten.

Een IPS-traject is een (re-)integratietraject voor mensen met een (ernstige) psychische aandoening dat gericht is op het vinden en behouden van werk. IPS staat voor 'Individuele Plaatsing en Steun'. IPS behelst een integraal traject van zorg, re-integratie en jobcoaching, startend vanuit een GGZ-instelling.

Continuïteit lopende en nieuwe trajecten
IPS is een bewezen effectieve methode die helpt bij het vinden en behouden van regulier betaald werk, vandaar dat Aartsen de huidige subsidieregeling dus wil verlengen tot 1 januari 2032. Het doel van deze verlenging is om de continuïteit van lopende en nieuwe IPS-trajecten te waarborgen.

Tegelijkertijd worden in samenwerking met de partners nieuwe voorwaarden vormgegeven. Hiermee worden de volgende verbeteringen geïntroduceerd in de regeling, naar verwachting met ingang van 2028:

  • er wordt duidelijker vastgelegd hoe gemeenten bepalen wie toegang krijgt tot een IPS-traject. Gemeenten worden hierbij ondersteund met een handreiking en informatiesessies;
  • de verantwoording door GGZ-instellingen over behaalde resultaten wordt aangescherpt en de mogelijkheden om evaluatiemomenten in te plannen worden verkend;
  • in gezamenlijkheid wordt verkend of gemeenten IPS ook kunnen inzetten voor een bredere doelgroep voor wie een IPS-traject bevorderlijk kan zijn;
  • de regeling wordt elke drie à vier jaar geëvalueerd. Op basis daarvan wordt de regeling waar nodig aangepast, zodat deze blijft aansluiten bij de praktijk en de uitvoering continu verbetert.

Bovenstaande wijzigingen kunnen met ingang van 2028 budgetneutraal worden ingevoerd. Voor 2027 wordt de huidige regeling gecontinueerd. Om deze verlenging te realiseren is een conceptwijziging opgesteld. Deze wijziging wordt door het UWV getoetst op uitvoerbaarheid. UWV heeft vooruitlopend op de afronding van de uitvoeringstoets echter al wel aangegeven dat zij de verlenging van de regeling uitvoerbaar acht. Ook de VNG, Divosa en de Nederlandse GGZ hebben positief gereageerd op de uitvoerbaarheid en continuering van de regeling.

Financiering en beleidskader
Via de Voorjaarsnota 2025 is structureel jaarlijks € 11,8 miljoen beschikbaar gesteld voor inzet van IPS-trajecten voor de gemeentelijke doelgroep. Met de beschikbaarheid van de middelen voor IPS-trajecten heeft Aartsen ook stilgestaan bij de vormgeving van het financiële instrument voor deze middelen, waarbij verschillende scenario’s zijn uitgedacht.

Bij de beoordeling van deze scenario’s is gekeken naar uitvoerbaarheid, administratieve lasten, juridische haalbaarheid, verantwoording en doelbereik. Op basis van deze criteria ligt voortzetting van de huidige werkwijze – een subsidieregeling – het meest voor de hand. Voor 2027 is € 10,6 miljoen gereserveerd om de verlenging te financieren.

De minister heeft het concept van de wijzigingsregeling nu dus aan de Tweede Kamer aangeboden. De Kamer krijgt 30 dagen de tijd zich hierover uit te spreken, voordat de regeling definitief wordt vastgesteld.

Zie ook: https://open.overheid.nl/details/146c54b3-2ce8-406b-8116-ad31f738c2a3

Terug naar overzicht