Cookievoorkeuren
InstellingenIk ga akkoord

Nieuws

nov
6

Defensie steekt € 35 miljoen in NWO-programma’s

Met deze samenwerking geven het ministerie van Defensie en NWO concreet invulling aan een advies van de Adviesraad voor wetenschap, technologie en innovatie (AWTI), dat stelt dat het ministerie van Defensie en onderwijs- en kennisinstellingen meer en nauwer moeten gaan samenwerken om de nationale veiligheid te vergroten.

Defensiestrategie zet in op meer kennis en innovatie
Het kabinet heeft dit advies overgenomen en werkt aan de uitvoering ervan. In de nieuwe Defensiestrategie voor industrie en innovatie staat dan ook nadrukkelijk dat een sterke Defensie alleen mogelijk is wanneer deze gestut wordt door een sterke industrie en hoge mate van innovatie. Bovendien leidt innovatie binnen Defensie ook weer tot nieuwe toepassingen, die bijdragen aan de samenleving en meer economische groei. Het levert tegelijk breed civiel inzetbare kennis én banen op.

Vanwege de verslechterde veiligheidssituatie in de wereld, heeft het kabinet het budget voor Defensie volgend jaar met € 3,4 miljard verhoogd. En omdat dit niet alleen moet bijdragen aan een sterke, maar vooral ook slimme Defensie investeert het ministerie volop in onderzoek, kennis en innovatie die de veiligheid kunnen bevorderen, met een focus op slimme materialen, ruimtetechnologie, sensoren, intelligente systemen en quantumtechnologie.

Verschillende NWO-calls
Via NWO wordt er € 35 miljoen voor onderzoek verdeeld. Defensie heeft aangegeven dat men dit wil verspreiden via verschillende onderzoeksprogramma’s, die zich richten op onder andere quantumtechnologie, slimme materialen en weerbaarheid. De afgelopen maanden heeft NWO gewerkt aan de ontwikkeling van de eerste drie programma’s.

Zo is het al lopende onderzoeksprogramma KIC High performance materialen voor Defensie en veiligheid (NWO-KICHMDV) met € 5 miljoen opgehoogd. Het onderzoeksthema quantumtechnologie bevindt zich in de fase van inhoudelijke verkenning en ditzelfde geldt voor het onderzoeksprogramma rondom weerbaarheid. Naar verwachting komt begin 2026 de eerste oproep (call) aan wetenschappers in de quantumtechnologie online.

De programma’s moeten nieuwe kennis en innovaties opleveren die belangrijker zijn dan ooit voor het behouden, het beschermen en het versterken van onze (inter)nationale veiligheid en strategische autonomie, zo meldt NWO.

Zie ook: https://www.nwo.nl/nieuws/nwo-draagt-via-kennis-en-innovatie-bij-aan-een-sterke-en-slimme-defensie

Terug naar overzicht